• Adres do korespondencji - Redakcja "Naszej Gazety" 01-125 Warszawa 102 Skrytka pocztowa 13 godziny pracy: 9.00 do 17.00 (pon. - pt.)
 • (22) 877 25 67 (22) 877 25 66

   

  Dziś jest : 18 sierpnia 2022 Imieniny : Heleny, Bronisława, Ilony

 • Menu

  „AWARYJNA” WYCINKA DRZEW NA PLACU STARYNKIEWICZA

  Oburzeni mieszkańcy Ochoty przekazali nam przykrą informację o wycięciu czterech drzew przy placu Starynkiewicza. Postanowiliśmy przyjrzeć się sprawie  i dowiedzieć się, dlaczego drzewa wycięto i kto za to odpowiada.

  Okazuje się, że jednostką odpowiedzialną za usunięcie drzew jest Biuro Administracyjne m. st. Warszawy. Taką informację przekazała  straż pożarna, która w ramach porozumienia ze wspomnianą jednostką usunęła drzewa w ramach ćwiczeń. Podobno Biuro dysponowało opinią dendrologiczną, że drzewa stanowią zagrożenie. Fakt, drzewa były suche, ale to jeszcze nie jest powód do usuwania drzew bez wiedzy zarządu Ochoty i bez poinformowania Urzędu Marszałkowskiego. Dodatkowo sprawę komplikuje fakt, że postępowanie w sprawie wydania zezwolenia na dwa z usuniętych drzew jest w trakcie. Wniosek  z 10.11.2021 r. został wysłany do Urzędu Marszałkowskiego 15.11.2021 r. Przedstawiciel Urzędu był na oględzinach drzew na początku grudnia. Obecnie prowadzone są uzgodnienia z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska. Czyli, reasumując, trwa postępowanie odnośnie zgody na wycinkę dwóch (a nie czterech) drzew, ale nie ma jeszcze decyzji w tej sprawie. A tymczasem drzewa już poszły „pod topór”.

  Wydaje się, że  Biuro Administracyjne powinno się ustosunkować do tej sytuacji i złożyć stosowne wyjaśnienia, bo to wszystko wygląda na lekceważenie obowiązujących procedur i pachnie bezprawiem. Mamy nadzieję, że wspomnianą wycinką zajmie się również Urząd Marszałkowski, a więc organ, w którego kompetencjach jest wydawanie zgody na wycinkę. Szczególnie interesują nas wyjaśnienia w sprawie usunięcia drzew w trybie „awaryjnym” z zaangażowaniem straży pożarnej. Za usunięcie drzew bez wymaganego zezwolenia grożą kary finansowe. Poza tym pnie drzew nie zostały sprzątnięte, a ponieważ jest to  teren dzielnicy Ochota, to dzielnica będzie zobligowana to wykonać, a wiosną posadzić nowe drzewa.

  Tak się składa, że obchodzimy właśnie 201. rocznicę urodzin legendarnego prezydenta stolicy Sokratesa Starynkiewicza. I może zabrzmi to jak ponury żart, ale wygląda to tak, jakby z tej okazji Biuro Administracyjne m.st. Warszawy podjęło decyzję o wycince. W dodatku bez konsultacji z władzami Ochoty i w trybie „awaryjnym” (czytaj: bez trybu), aby ominąć oczekiwanie na decyzję Urzędu Marszałkowskiego. Przy okazji wycięto dwa drzewa więcej. Smutne to.

  Udostępnij

  Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.Czytaj więcej Rozumiem