• Adres do korespondencji - Redakcja "Naszej Gazety" 01-125 Warszawa 102 Skrytka pocztowa 13 godziny pracy: 9.00 do 17.00 (pon. - pt.)
  • (22) 877 25 67 (22) 877 25 66

     

    Dziś jest : 3 listopada 2024 Imieniny : Huberta, Sylwii, Chwalisława

  • Menu

    CZŁOWIEK O WIELKIM SERCU: KSIĄDZ JAN SALAMUCHA

    W dniu 6 lutego 2024 roku o godzinie 11.00 Krajowa Szkoła Administracji Publicznej (ul. Wawelska 56) stanie się miejscem wyjątkowego spotkania, poświęconego życiu i dziedzictwu Księdza Jana Salamuchy. To niezwykłe wydarzenie, które poprowadzi profesor Paweł Skibiński, autor książki „Człowiek o wielkim sercu”, będzie okazją do zgłębienia fascynującej historii tego duchownego, naukowca i bohatera.

    Ksiądz Jan Salamucha od wczesnych lat był świadkiem burzliwych wydarzeń historycznych. Ukończywszy gimnazjum w Warszawie w 1920 roku już jako młody sanitariusz wziął udział w wojnie polsko-bolszewickiej, co stało się preludium do jego niezwykłej drogi życiowej. Po tym okresie postanowił poświęcić się powołaniu duchownemu, wstępując do seminarium duchownego i otrzymując święcenia kapłańskie w 1925 roku.

    Jednak życie Księdza Salamuchy to nie tylko posługa duszpasterska. Jego pasja do nauki skierowała go na ścieżkę akademicką. Studiował teologię na Uniwersytecie Warszawskim, a równocześnie zafascynowany logiką matematyczną, zgłębiał ją pod okiem takich autorytetów jak Łukasiewicz i Leśniewski. Jego praca doktorska „Zdania modalne u Arystotelesa” w 1927 roku stanowiła fundament dla dalszych badań.

    Po uzyskaniu doktoratu Salamucha wyjechał do Rzymu, kontynuując swoją edukację. Po powrocie habilitował się na Uniwersytecie Jagiellońskim w 1937 roku i objął Katedrę Filozofii Chrześcijańskiej w 1938 roku. Wspólnie z Bocheńskim i Drewnowskim tworzył krakowskie koło logików matematycznych.

    W czasie II wojny światowej Ksiądz Salamucha nie złożył broni. W 1939 roku, będąc kapelanem 360. pułku piechoty, uczestniczył w obronie Polski. Niestety, w 1939 roku został aresztowany przez hitlerowskich oprawców i trafił do niemieckich obozów koncentracyjnych KL Sachsenhausen i KL Dachau. Po koszmarze niewoli wydostał się w styczniu 1941 roku, aby wrócić do kraju i rozpocząć heroiczną działalność konspiracyjną.

    6 listopada 1939 roku został aresztowany wraz z innymi profesorami Uniwersytetu Jagiellońskiego. Po wyjściu na wolność skierował swoje zaangażowanie w służbę Ojczyźnie, pełniąc funkcję kapelana Narodowych Sił Zbrojnych. Jego starania koncentrowały się na próbach zbliżenia Narodowych Sił Zbrojnych z Armią Krajową, co było niezwykle ważne dla jedności ruchu oporu.

    Zginął  podczas Powstania Warszawskiego 11 sierpnia 1944 r. w Reducie Wawelskiej rozstrzelany przez żołnierzy z oddziałów Rosyjskiej Wyzwoleńczej Armii Ludowej (RONA).

    Seminarium, które odbędzie się 6 lutego, będzie nie tylko szansą na naukę i refleksję, ale również hołdem złożonym pamięci wybitnego duchownego i bohatera Księdza Jana Salamuchy. Specjalnymi gośćmi będą minister Jan Kasprzyk oraz ks. Henryk Bartuszek. Każdy uczestnik otrzyma egzemplarz książki „Człowiek o wielkim sercu” z autografem autora, co stanowi symboliczną pamiątkę z tego niezwykłego seminarium. Zapraszamy do udziału, by wspólnie oddać hołd i zrozumieć niezwykłe życie Księdza Jana Salamuchy.

     

     

    Udostępnij

    Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.Czytaj więcej Rozumiem