• Adres do korespondencji - Redakcja "Naszej Gazety" 01-125 Warszawa 102 Skrytka pocztowa 13 godziny pracy: 9.00 do 17.00 (pon. - pt.)
 • (22) 877 25 67 (22) 877 25 66

   

  Dziś jest : 14 sierpnia 2020 Imieniny : Euzebiusza, Maksymiliana, Alfreda

 • Menu

  EKOpark już dostępny

  Dzielnica Ursus kojarzona głównie z przemysłem, wyznacza  nowe trendy w zagospodarowaniu terenów zieleni miejskiej. W środę 22 maja br. o godzinie 11.00 odbyła się uroczystość oddania do użytku I etapu budowy EKOparku w Ursusie, który powstał na działkach o powierzchni ponad 3,3 ha, położonych wzdłuż ulicy Gierdziejewskiego na odcinku od ulicy Czerwona Droga do ulicy Stanisława Leszczyńskiego. Inwestycję zrealizowano z budżetu Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy oraz ze środków unijnych w ramach „Programu Infrastruktura i Środowisko 2014–2020”. Budowa pierwszego etapu rozpoczęła się w 2018 roku, koszt inwestycji wyniósł 5,65 mln zł. Obecnie na obszarze 1,7 ha za kwotę 4 mln zł budowana jest druga część EKOparku.  Prace mają zostać zakończone w 2019 roku.

  EKOpark to inicjatywa Wydziału Ochrony Środowiska dzielnicy Ursus. Oczywiście autorów tego sukcesu jest wielu i cieszę się, że ten pomysł udało zaszczepić się w mieście. Inwestycję w dużej mierze zrealizowaliśmy dzięki funduszom unijnym. Na naszych oczach rośnie nowy Ursus i mam nadzieję, że jeszcze w tym roku uda się oddać cały park do użytku mieszkańców – powiedział burmistrz dzielnicy Ursus Bogdan Olesiński.

  Tuż po przemówieniu burmistrza, głos zabrali jego zastępcy – Wiesław Krzemień i Kazimierz Sternik, którzy przypomnieli o tym, jak wymagająca była praca nad projektem. Burmistrzowie jednogłośnie przyznali, że osiągnięcie tak wspaniałego efektu było możliwe dzięki ogromnemu zaangażowaniu wielu osób pracujących przy realizacji tej inwestycji.

  Park ma charakter naturalistyczny, zbliżony do dzikiego. Dzięki łąkom kwietnym stanowiącym siedlisko oraz pokarm dla owadów i małych zwierząt, zwiększyła się różnorodność biologiczna. Ptaki poza wybudowanymi budkami lęgowymi, znajdą również miejsce gniazdowania w jednym z wielu żywopłotów. Na terenie parku nie zabrakło miejsc do rekreacji, takich jak plac zabaw, siłownia plenerowa, łąki piknikowe czy platformy wypoczynkowe. W EKOparku zastosowane zostały innowacyjne rozwiązania oraz elementy pochodzące z recyklingu. Do budowy nawierzchni ciągów komunikacyjnych wykorzystano materiały mineralne przyjazne środowisku. Elementy małej architektury zostały wykonane z najprostszych materiałów takich jak drewno i stal ocynkowana, a do oświetlenia użyto latarni zasilanych energią odnawialną z ogniw fotowoltaicznych. Ponadto zbudowany został system niecek bioretencyjnych – odbierających i gromadzących wodę z całego parku.  Dodatkowym atutem obiektu jest ścieżka edukacyjno-przyrodnicza, przedstawiająca florę i faunę występującą na terenie parku oraz rozwiązania proekologiczne zastosowane na jego terenie.

  Bardzo zależy nam na promocji modelu miasta, który opiera się na zrównoważonym rozwoju. Dlatego też tworzymy nowe tereny zieleni, nowe parki i chcemy aby warszawianki i warszawiacy mieli niedaleko do najbliższego skweru i innych terenów zieleni. Dzięki inicjatywie dzielnicy Ursus wspólnie z biurami miejskimi udało się stworzyć tę wspaniałą przestrzeń  – powiedziała Justyna Glusman, dyrektorka koordynatorka ds. Zrównoważonego Rozwoju i Zieleni m.st. Warszawy

  W uroczystości wzięli udział również radni dzielnicy Ursus – Wanda Kopcińska, Aneta Wachnicka, Tomasz Dąbrowski i Dawid Kacprzyk, przedstawiciele Komisji Budżetu i Finansów m.st. Warszawy, Zarządu Zieleni, Biura Funduszy Europejskich i Polityki Rozwoju oraz biura Ochrony Środowiska, pracownicy urzędu dzielnicy Ursus i mieszkańcy.

  Wydarzenie zostało zwieńczone symbolicznym nasadzeniem zieleni i spacerem po ścieżce edukacyjno-przyrodniczej przy udziale uczniów z Eko Klubu Szkoły Podstawowej nr 2 w Ursusie,  prowadzonego przez Panią Irenę Jarzębak.

  Udostępnij

  Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.Czytaj więcej Rozumiem