• Adres do korespondencji - Redakcja "Naszej Gazety" 01-125 Warszawa 102 Skrytka pocztowa 13 godziny pracy: 9.00 do 17.00 (pon. - pt.)
 • (22) 877 25 67 (22) 877 25 66

   

  Dziś jest : 14 sierpnia 2020 Imieniny : Euzebiusza, Maksymiliana, Alfreda

 • Menu
  geniusze z Bielan

  Geniusze z Bielan

  Grupa licealistów z Bielan stworzyła protezę ręki. – Urządzenie jest sterowane za pomocą sygnałów elektrycznych przechodzących przez mięśnie i umożliwia pełny zakres ruchów amputowanej kończyny mówią skromnie Kinga Leśniewska, Jakub Szczepaniak, Jan Wojciechowski i Antoni Popecki z Liceum im. Ignacego Domeyki. Taka proteza kosztuje zaledwie 2 tys. zł, dzięki czemu na sztuczną rękę będzie mogło pozwolić sobie więcej potrzebujących jej osób.

  Uczniów zastanawiało, dlaczego takie protezy kosztują aż 20 tys. zł.  –Zaczęliśmy analizować, co jest potrzebne do stworzenia takiego urządzenia. Kosztorys wykazał nam kwotę zaledwie 2 tys. zł, czyli dziesięć razy mniej! – mówią uczniowie drugiej klasy ogólniaka przy ulicy Staffa.

  Prototyp powstał w ramach projektu Mimesis. To przedsięwzięcie bielańskich licealistów zdobyło nagrodę Złotego Wilka w Olimpiadzie „Zwolnieni z teorii”. Gotowe urządzenie będzie teraz dopasowywane do ręki konkretnej osoby i testowane w codziennym użyciu. Ponadto młodzi naukowcy za darmo udostępnili efekty swojej pracy oraz szczegóły tworzenia sztucznej ręki w internecie. Umożliwi to stworzenie takiej protezy przez innych. – Podobne rozwiązania dotychczas nie były dostępne dla większości potrzebujących ze względu na wysoką cenę.  Zminimalizowaliśmy koszty wykonania protezy poprzez zastosowanie technologii druku 3D oraz niestrudzonej wolontaryjnej pracy. Chcemy również zapewnić wsparcie w nauce obsługi urządzenia oraz pomoc w przypadku trudności w jego użytkowaniu – wyjaśnia Kinga Leśniewska. Licealiści zaprezentowali swoje dzieło w bielańskim ratuszu.  – Wasza praca może okazać się początkiem wielkiej rewolucji – mówi dumny Grzegorz Pietruczuk, burmistrz Bielan. – Dzięki wam bioniczne protezy mogą trafić do wszystkich potrzebujących i diametralnie zmienić ich życie. Kibicuję wam i wierzę, że jeszcze nie raz zadziwicie świat – dodaje.

  Geniusze z Bielan

  Licealiści mają teraz nadzieję na stworzenie społeczności wokół samodzielnie wykonywanej protetyki. Liczą na zainteresowanie tym ludzi na całym świecie. To szansa, by ich rówieśnicy lepiej zrozumieli problemy, z którymi na co dzień spotykają się ludzie z niepełnosprawnością. Ważne jest dla nich również spopularyzowanie wykorzystywania najnowszych technologii. I tym samym niesienie pomocy tym, którzy jej potrzebują.

  Udostępnij

  Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.Czytaj więcej Rozumiem