• Adres do korespondencji - Redakcja "Naszej Gazety" 01-125 Warszawa 102 Skrytka pocztowa 13 godziny pracy: 9.00 do 17.00 (pon. - pt.)
 • (22) 877 25 67 (22) 877 25 66

   

  Dziś jest : 10 lipca 2020 Imieniny : Amelii, Filipa, Witalisa

 • Menu
  Tort okolicznościowy

  JUBILEUSZ AEROMODEKLUBU

  16 grudnia Aeromodelklub BCK, członek Aeroklubu Polskiego, obchodził swoje 40-lecie istnienia. Z tej okazji w Bemowskim Centrum Kultury odbyła się uroczysta gala, będąca pełną emocji podróżą w przeszłość.

  Jubileusz Aeromodelklubu

  Jubileusz Aeromodelklubu

  W jubileuszowej uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz Bemowa, Aeroklubu Polskiego, Wojskowej Akademii Technicznej, instruktorzy, fundatorzy oraz sponsorzy, którzy na przestrzeni lat wspierali istnienie jednego z najstarszych klubów modelarskich w Polsce. Wśród zaproszonych gości obecny był dr inż. pil. Adam Przekop – wychowanek oraz były instruktor Aeromodelklubu, pracownik naukowy NASA. W swoim wystąpieniu powiedział między innymi, że 40 lat działalności klubu modelarskiego jest wyjątkową wartością, zwłaszcza, gdy weźmiemy pod uwagę współczesną rzeczywistość, tzn. mnóstwo zabawek i zaawansowanych technologicznie urządzeń, dostępnych dla dzieci i młodzieży. Podkreślił, że jeśli są jeszcze dzieciaki, które we wspomnianej rzeczywistości chcą przychodzić na zajęcia i sklejać modele, to najlepszy dowód, że działalność Aeromodelklubu ma wielki sens.

  Podczas gali przypomniano historię Aeromodelklubu

  W pierwszych latach istnienia (1979 – 1991) siedzibą klubu był Dom Kultury „Za Żelazną Bramą” przy ul. Grzybowskiej 32. W zamyśle pomysłodawcy, Pawła Włodarczyka – ówczesnego kierownika sekcji modelarskiej w AP, miała to być wzorcowa modelarnia lotnicza. Przez wiele lat taką w istocie była.
  Pierwszymi instruktorami Aeromodelklubu byli znakomici modelarze, aktywni w tamtych czasach zawodnicy i mistrzowie modelarstwa lotniczego i kosmicznego.
  W roku 1991 mecenat Śródmiejskiej Spółdzielni Mieszkaniowej skończył się. Właściciel budynku podjął decyzję o likwidacji Domu Kultury i tym samym Aeromodelklubu. Bogdan Wierzba, niezastąpiony koordynator Aeromodelklubu BCK, zainicjował wówczas intensywne poszukiwania nowej siedziby. Wspólnie z Dariuszem Snopkiem, instruktorem modeli swobodnie latających, rozpoczęli pakowanie i przygotowania do przeprowadzki. Ci dwaj wielcy pasjonaci modelarstwa byli „motorem napędowym” wszystkich działań związanych z uruchomieniem Aeromodelklubu na Bemowie.
  Magdalena Ośko, ówczesna dyrektor Szkoły Podstawowej nr 82, przygarnęła modelarzy i udostępniła piwnice w starym budynku filialnym szkoły. Adaptacja piwnic i prace remontowe trwały prawie 3 lata, ponieważ były wykonywane przez samych instruktorów (z pomocą starszych modelarzy) i oczywiście społecznie.

  Jubileuszowa statuetka

  Jubileuszowa statuetka

  Z chwilą powstania Bemowskiego Centrum Kultury w 2006 roku, ówczesne władze dzielnicy postanowiły włączyć Aeromodelklub do struktury organizacyjnej BCK, udostępniając na potrzeby modelarni największą i nowocześnie urządzoną pracownię na parterze budynku. Jak powiedział Bogdan Wierzba, w swoim wystąpieniu: – To był przełomowy rok w działalności klubu i zarazem dowód uznania władz dla aktywnego funkcjonowania Aeromodelklubu na Bemowie w okresie 1994-2006.

  Okolicznościowe statuetki

  Podczas uroczystości okolicznościowymi statuetkami uhonorowano twórców historii Aeromodelklubu – założycieli, instruktorów prowadzących zajęcia od powstania aż do teraz, fundatorów oraz przyjaciół, bez których Aeromodelklub nie mógłby wychowywać kolejnych pokoleń modelarzy, spełniających swoje marzenia w małym i dużym lotnictwie.

  Tekst: Anna Markowska
  Zdjęcia: Kinga Porucznik

  Udostępnij

  Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.Czytaj więcej Rozumiem