• Adres do korespondencji - Redakcja "Naszej Gazety" 01-125 Warszawa 102 Skrytka pocztowa 13 godziny pracy: 9.00 do 17.00 (pon. - pt.)
 • (22) 877 25 67 (22) 877 25 66

   

  Dziś jest : 28 stycznia 2021 Imieniny : Walerego, Radomira, Tomasza

 • Menu
  Lazurki w trakcie koncertu w BCK

  LAZURKI NA CAŁE ŻYCIE!

  Deszczowa szara sobota, 11 stycznia 2020, sala widowiskowa Bemowskiego Centrum Kultury, godzina 12.00. Najstarsza grupa Zespołu Folklorystycznego Lazurki – Lajkoniki – szlifuje ostatnie poprawki do koncertu „LAZURKI PO KOLĘDZIE 2020”, pełne skupienie. Korespondencja dla Naszej Gazety.

  Młodzież w wieku 12 – 15 lat chowa głęboko swoje smartfony i daje się ponieść scenie. Kolejna występuje grupa Kukułki, trenuje układ z regionu Nowy Sącz (pierwszy raz od lat LAZURKI mają układ aż na 6 par!), nie opuszcza ich przejęcie, które miesza się z satysfakcją, bo przecież „stawiają” nowy region! Uff… wszystko wychodzi! Następnie układ dziewczynek z Kukułek – cudnych Krakowianek. Profesjonalny cwał w kolorowych serdakach, czerwonych koralach i ukwieconych wiankach robi ogromne wrażenie. To nasz pewniak. Kolejne są Koraliki w zabawach śląskich, prezentują śpiew, taniec i radość. Nagle na scenie robi się chabrowo – to Okarynki w strojach kaszubskich, jest zaniepokojenie i nieśmiały uśmiech (większość dzieci jest pierwszy raz na scenie). Do koncertu już tylko kilka minut… na deskach sceny próbują Poleczki, nasze maluszki w strojach Lasowiaków. Jest bardzo dobrze. Tymczasem goście już czekają pod drzwiami. Ostatnie próbują swoich sił nasze Smyki, najmłodsze Lazureczki w wieku 2,5 – 4 lata. Maluszki są bardzo przejęte i podekscytowane… Pani Kasia oprowadza młodziutkich debiutantów po scenie, pokazuje kulisy, wszyscy rodzice z publiczności ich wspierają, są wielkie brawa. W powietrzu unosi się coś innego, coś niespotykanego… to wspomnienia! Każdy Lazurek, kiedyś stanął na scenie po raz pierwszy, każdy dobrze pamięta to uczucie. Na widowni jest cisza…lazurkowi artyści mocno trzymają kciuki za Smyki – udaje się: trema przezwyciężona! Można zaczynać koncert!

  Starsze Lazurki występują już nie po raz pierwszy

  Starsze Lazurki występują już nie po raz pierwszy

  Sala koncertowa Bemowskiego Centrum Kultury ma 194 miejsca na widowni. Okazuje się, że na lazurkowe koncerty potrzebujemy dwa razy tyle.

  Jest zdenerwowanie, bo nie każdy może znaleźć miejsce siedzące, na sali jest gorąco i duszno. Ale z drugiej strony serce nam rośnie, lazurkowy duch istnieje! Jest magia, która zbliża ludzi. Pasja, która łączy rodziców i dzieci. Pytam Justynę Koczywąs -prezes stowarzyszenia, jakie były jej początki w zespole. Pani Justyna odpowiada z wielkim wzruszeniem, że zobaczyła na drzwiach swojej klatki schodowej ogłoszenie o przesłuchaniu do grupy tańca i wręcz zmusiła mamę, żeby z nią poszła, bo ona przecież musiała tańczyć! Była jednym z pierwszych Lazurków. Założycielka zespołu, Zofia Marcinek, skutecznie zaszczepiła w jej sercu miłość do tańca, folkloru i dzieci. O początki w zespole pytam Katarzynę Szczepańską – członka zarządu stowarzyszenia i kierownika artystycznego zespołu. „Zaczęłam tańczyć jak miałam 6 lat – mówi pani Kasia. – Zobaczyłam występ studenckiego zespołu i strasznie mi się spodobało. Mama znalazła Lazurki i zapisała mnie i siostrę. Tańczyłam w tym zespole aż do 20. roku życia. Potem, po krótkiej przerwie, wróciłam jako instruktor i już zostałam. Pasją, którą zaraziła mnie pani Zosia Marcinek, pragnę zarażać młodych ludzi! Zespół Ludowy to przyjaźnie na lata”.

  Można by długo wyliczać sukcesy Zespołu Folklorystycznego LAZURKI, można by opowiadać o konkursach, festiwalach i zagranicznych wyjazdach.

  Ale wtedy zapomnimy, o najważniejszym… o duchu zespołu. O tej magii, która przyciąga do siebie dzieci i ich rodziców! Pięknie to nazywają nasi najstarsi wychowankowie: „Lazurkiem jest się na zawsze!”.
  Gdy Wasze dziecko, poprosi, żeby zaprowadzić je na przesłuchanie do LAZURKÓW, to nie wahajcie się! Może to być piękna przygoda dla Waszego dziecka i Was na całe życie!

  Ela – mama Agatki z Kukułek

  Udostępnij

  Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.Czytaj więcej Rozumiem