• Adres do korespondencji - Redakcja "Naszej Gazety" 01-125 Warszawa 102 Skrytka pocztowa 13 godziny pracy: 9.00 do 17.00 (pon. - pt.)
 • (22) 877 25 67 (22) 877 25 66

   

  Dziś jest : 31 października 2020 Imieniny : Alfonsa, Urbana, Krzysztofa

 • Menu

  Mural na Trasie AK – zdobi i przypominana

  O tym, że na Trasie AK powstał mural historyczny, zadecydowali warszawiacy, głównie żoliborzanie. To oni oddali swój głos na ten pomysł w ramach budżetu partycypacyjnego m.st. Warszawy na rok 2016. Zadanie realizowała dzielnica Żoliborz. Inicjatorem projektu był Społeczny Komitet Upamiętnienia Harcerskiej Poczty Polowej. Wnioskodawcy projektu uzyskali zgodę Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad na namalowanie muralu na dwóch betonowych konstrukcjach stojących po obu stronach przejścia pieszo-rowerowego nad Trasą Armii Krajowej, łączącego osiedle Potok (Żoliborz) z osiedlem Ruda (Bielany).

  Trasa Armii Krajowej jest fragmentem ekspresowej obwodnicy Warszawy. Na jej szlaku zlokalizowany jest most i tablica pamiątkowa gen. dyw. Stefana Grota Roweckiego,  komendanta głównego Armii Krajowej, park i głaz Pamięci Harcerskiej Poczty Polowej Powstania Warszawskiego, pomnik upamiętniający ofiary Zbrodni Wołyńskiej OUN-UPA, pomnik 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej. Trasę zamyka Rondo Ofiar Zbrodni Katyńskiej. W nawiązaniu do tych upamiętnień regulamin konkursu na wykonanie muralu określił treść i charakter malowidła. Poszczególne obrazy miały przedstawiać sceny z Powstania Warszawskiego, ale także przedstawiać tragedię miasta i jego mieszkańców. Elementy muralu mogły uwzględnić także odrodzenie Warszawy jako symbolu odzyskanej wolności oraz odniesienie do roty przysięgi, którą składali żołnierze Armii Krajowej. Zgodnie z wymaganiami konkursu forma muralu miała być realistyczna z elementami symbolicznymi.

  O wyborze najlepszego projektu w konkursie zorganizowanym przez Urząd Dzielnicy Żoliborz na formę plastyczną muralu zadecydowało 15-osobowe jury. Wykonawcą został Jarosław Fabiś z Babimostu w woj. Lubuskim, jako autor zwycięskiego projektu. Powierzchnia muralu liczy 600 m2. Jego namalowanie zajęło 4,5 miesiąca. Pomagała w tej pracy grupa studentów oraz członkowie grup rekonstrukcyjnych: Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość oraz Klub Miłośników Historii „Warszawa”.

  Uroczystość publicznej prezentacji muralu miała miejsce w poniedziałek 3 października. Symboliczną wstęgę przecięli: Tadeusz Jarosz, wiceprezes Stowarzyszenia Szarych Szeregów, Andrzej Marowski, w imieniu wnioskodawców projektu i Krzysztof Bugla, burmistrz Żoliborza. Dwaj pierwsi zabrali również głos. Tadeusz Jarosz w żywym wystąpieniu podzielił się bardzo osobistymi wspomnieniami z tamtych dramatycznych dni. A Andrzej Marowski przedstawił krok po kroku zapis faktów od narodzin pomysłu po finał w postaci wielkiego malowidła. Dziękował przy tym wszystkim z osobna, którzy w jakikolwiek sposób ten finał przybliżyli. Przez cały czas towarzyszyła uczestnikom grupa uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 53 im. gen. M. Zaruskiego. W ich dziecięcym wykonaniu szczególnie wzruszająco i autentycznie zabrzmiały trzy piosenki: Pałacyk Michla, Warszawskie dzieci i Warszawo ma.

  Udostępnij

  Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.Czytaj więcej Rozumiem