• Adres do korespondencji - Redakcja "Naszej Gazety" 01-125 Warszawa 102 Skrytka pocztowa 13 godziny pracy: 9.00 do 17.00 (pon. - pt.)
 • (22) 877 25 67 (22) 877 25 66

   

  Dziś jest : 23 października 2021 Imieniny : Marleny, Seweryna, Odylii

 • Menu

  O 25-leciu Bemowa ROZMAWIAMY Z URSZULĄ KIERZKOWSKĄ – BURMISTRZEM DZIELNICY BEMOWO

     O 25-leciu Bemowa ROZMAWIAMY Z URSZULĄ KIERZKOWSKĄ BURMISTRZEM DZIELNICY BEMOWO

  • W tym roku dzielnica Bemowo obchodzi jubileusz 25-lecia. Zapewne nie wszyscy nasi czytelnicy wiedzą, jak wyglądały początki samorządu w Warszawie oraz jak powstało Bemowo. Proszę im przybliżyć te kwestie.

  – Podstawy samorządu terytorialnego powstały 30 lat temu, gdy w 1990 roku uchwalono ustawę o samorządzie gminnym. Parlament postanowił w tzw. pierwszej ustawie warszawskiej, że stolica będzie składała się z 7 dzielnic-gmin. 4 lata później, w 1994 roku, wszedł w życie nowy ustrój, w którym centralna, dysponująca zwartą zabudową, część miasta została jedną gminą Warszawa-Centrum, dzielącą się na dzielnice. Wokół niej powstało 9 gmin. Tak powstała Gmina Warszawa-Bemowo.

  Obecnie, na mocy kolejnej ustawy warszawskiej z 2002 r., Warszawa jest gminą, podzieloną na 18 dzielnic, jedną z nich jest oczywiście Bemowo. Tak na marginesie ciekawostka – wielu mieszkańców z przyzwyczajenia nadal używa określenia gmina w odniesieniu do stołecznych dzielnic.

  To właśnie samorząd jest najbliżej spraw mieszkańców, zaspokaja ich bieżące potrzeby, stwarza odpowiednie warunki dla rozwoju społecznego, kulturalnego i gospodarczego. Co należy podkreślić – współcześnie samorząd terytorialny stanowi podstawę systemu demokratycznego państwa.

  • Bemowo bardzo się zmieniło przez 25 lat…

  – Zdecydowanie tak. Młodsi mieszkańcy zapewne nie pamiętają, że ulica Górczewska miała jeden pas ruchu, tramwaje na ul. Powstańców Śląskich musiały mijać się na tzw. mijance, a na terenach za ulicą Lazurową były pola. Jak widać przez te 25 lat Bemowo zmieniło się diametralnie: przebudowana i poszerzona została ulica Górczewska, powstały nowe szkoły i przedszkola, a za ulicą Lazurową – która również została poszerzona – wybudowano nowoczesne osiedle mieszkaniowe. Dzięki trasie S8 znacznie poprawiła się komunikacja z innymi dzielnicami, ale również możliwość łatwego wyjazdu, np. na weekend poza miasto.  W tym roku rozpoczęła się budowa metra – to bardzo ważna inwestycja dla Bemowa, na którą długo czekali mieszkańcy. Przykłady można by było wymieniać godzinami.

  To pokazuje jak ważne są inwestycje w infrastrukturę, jednak istotna jest także poprawa jakości życia mieszkańców, m.in. poprzez dostęp do szerokiej oferty kulturalnej, różnych zajęć, np. sportowych dla dzieci i młodzieży czy poprawiających sprawność seniorów, możliwość uczestniczenia w wielu ciekawych wydarzeniach, które są dostępne w niedalekiej odległości od domu. Staramy się poszerzać i ulepszać ofertę zajęć kulturalno-edukacyjnych oraz dostosowywać ją do zmieniających się potrzeb naszych mieszkańców.

  • Bemowo jest dość zróżnicowaną dzielnicą, więc pewnie w zależności od rejonu te potrzeby są inne?

  – Bemowo to połączenie nowoczesności i historii. Mamy tutaj zarówno nowe osiedla mieszkaniowe, domki jednorodzinne na Boernerowie z okresu II Rzeczypospolitej, ale także Fort Bema pamietający jeszcze czasy zaboru rosyjskiego. To tylko kilka przykładów pokazujących jak wyjątkowa jest nasza dzielnica. Naszym zadaniem jako samorządowców jest dbałość o zrównoważony rozwój całej dzielnicy przy zachowaniu tych różnic, które tworzą niepowtarzalny klimat Bemowa. Jesteśmy blisko naszych mieszkańców, by szybciej reagować na lokalne potrzeby. Wspólnie działamy i szukamy możliwie najlepszych rozwiązań.

  * Jak dzielnica obchodziła jubileusz 25-lecia?

  – 11 września odbyła się uroczysta sesja Rady Dzielnicy Bemowo, na którą zostali zaproszeni radni i burmistrzowie poprzednich kadencji oraz mieszkańcy – społecznicy, członkowie klubów i stowarzyszeń. Cieszę się, że tak licznie pojawili się na naszej uroczystości, ponieważ rozwój Bemowa nie byłby możliwy, gdyby nie ich zaangażowanie. Była to też okazja do wręczenia statuetek Złotego Bema za długoletnie zaangażowanie i pracę na rzecz dzielnicy. Nagrody otrzymali: Rada Seniorów Dzielnicy Bemowo m.st. Warszawy, Zespół Folklorystyczny „Lazurki”, „Progresja”, „Legia” Warszawa Sekcja Koszykówki, „Wisła” Warszawa – klub ligi siatkówki kobiet, Klub Seniora OKIE SM „Wola”, Ośrodek Profilaktyczno-Wychowawczy „Michael”, Klub Seniora SM „Górczewska”, Dom Pomocy Społecznej „Kombatant” oraz Stowarzyszenie Seniorów Środowiska Wojskowego. Natomiast w Amfiteatrze odbył się znakomity koncert Orkiestry Kameralnej Filharmonii Narodowej dla naszych mieszkańców.

  * Jakie plany na najbliższą przyszłość? Jak Bemowo będzie wyglądać np. za następne 25 lat?

  – Wbrew pozorom to nie jest łatwe pytanie. Jestem przekonana, że dzielnica będzie nadal prężnie się rozwijała. Oczywiście należy mieć dalekosiężne plany i wieloletnie wizje, ale ja bym się skupiła na tej kadencji. Jednym z moich priorytetów jest np. by na terenie dzielnicy powstały nowe siedziby Bemowskiego Centrum Kultury z salą widowiskową oraz Ośrodka Pomocy Społecznej. Już teraz widać jak brakuje tym dwóm instytucjom  nowoczesnych siedzib. O tym, że są one potrzebne, świadczą chociażby tłumy mieszkańców na naszych imprezach kulturalnych. Niezmiernie ważne są również inwestycje w placówki oświatowe ze względu na ciągły rozwój dzielnicy, nowe osiedla zamieszkuje wiele młodych par z dziećmi i należy zapewnić im nowoczesne oraz bezpieczne warunki rozwoju i nauki. Jak już wspomniałam – istotny jest zrównoważony rozwój dzielnicy i to należy uwzględnić w podejmowaniu decyzji.

  Rozmawiała Weronika Danecka

   

  Udostępnij

  Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.Czytaj więcej Rozumiem