• Adres do korespondencji - Redakcja "Naszej Gazety" 01-125 Warszawa 102 Skrytka pocztowa 13 godziny pracy: 9.00 do 17.00 (pon. - pt.)
 • (22) 877 25 67 (22) 877 25 66

   

  Dziś jest : 18 lipca 2019 Imieniny : Erwina, Kamila, Wespazjana

 • Menu

  Ochota na kota już działa

  Kilkanaście kotów zamieszkało w punkcie adopcyjno-informacyjnym schroniska Na Paluchu – „Ochota na kota”. Czworonożni pupile będą zachęcać warszawiaków do adopcji zwierząt. Mieszkańcy mogą już podglądać życie czworonogów zza witryny lokalu, a także przygarnąć kota do swojego domu. 

  Wnętrze lokalu zaaranżowano tak, aby zaspokajało jak najwięcej kocich potrzeb. Dwa pokoje zostały wyposażone w drapaki, kryjówki, półeczki i inne akcesoria. Dzięki temu zwierzęta czekające na swój docelowy dom, przebywają w komfortowych warunkach. Modelowe „kocie mieszkanie”, może być inspiracją dla przyszłych właścicieli.

  W filii wyświetlane będą także zdjęcia pupili przebywających na Paluchu. Już wkrótce relacje z „Ochoty na kota” pojawią się też w internecie – transmitowane na żywo, na specjalnej stronie „Ochoty na kota”.

  Warszawiacy, którzy są zainteresowani adopcją, mogą liczyć na wsparcie ze strony pracowników lokalu. Otrzymają od nich wszystkie dodatkowe informacje na temat właściwej opieki. Oprócz tego, osoby chętne do udzielenia pomocy czworonogom, dostaną wskazówki na temat form wolontariatu i darowizn. W placówce będą odbywały się także warsztaty dla dzieci i młodzieży. Najmłodsi dowiedzą się, jak dbać o domowych pupili, a także zapobiegać bezdomności zwierząt.

  – Cieszę się, że już widzimy pierwsze efekty naszej wielomiesięcznej pracy. Koty mają tu doskonałe warunki i są blisko warszawiaków. Ułatwiliśmy też sam proces adopcji. Wystarczy przyjść na Grójecką, wypełnić na miejscu przedadopcyjną ankietę i uzyskać rekomendację od pracownika schroniska. Już następnego dnia, po dopełnieniu formalności i przygotowaniu dokumentacji medycznej zwierzęcia, kot będzie mógł zostać zabrany do nowego domu – mówi Henryk Strzelczyk, dyrektor schroniska Na Paluchu. – Oczywiście czworonożni ambasadorzy „Ochota na kota” będą się wymieniać. Gdy jeden kot znajdzie kochającego właściciela, na jego miejsce przyjdzie następny z naszej placówki przy ul. Paluch 2.

  Wzorem do powstania projektu były istniejące już punkty adopcyjne, zlokalizowane w innych światowych metropoliach. Podobna instytucja funkcjonuje w Nowym Jorku i Londynie. Dzięki „Ochocie na Kota” Warszawa dołączyła do miast, które poprzez nowatorskie rozwiązania, promują adopcje zwierząt.

  Obecnie w stołecznym schronisku przebywa około 150 kotów i około 700 psów. W lokalu „Ochota na kota” zamieszka tylko część kocich pupili. Będą to zwierzęta zdrowe oraz niewymagające hospitalizacji. Muszą też lubić towarzystwo innych czworonogów.

  – W naszej dzielnicy mieszka wiele kotów. Te, których domem jest ulica dokarmiamy i pozostawiamy na wolności. Pomagają nam w walce z gryzoniami. Pozostałe zwierzaki umilają mieszkańcom czas spędzany we własnych czterech kątach. Teraz Ochota będzie również miejscem kotów, które szukają domu. Otwieramy się na oczekiwania warszawiaków i ułatwiamy im dostęp do adopcji. Myślę, że dogodna lokalizacja wpłynie na popularność tego miejsca – mówi Katarzyna Łęgiewicz, burmistrz Ochoty.

  Rocznie do „Palucha” trafia około 1400 kotów. W ciągu dwunastu miesięcy 2017 r. blisko 1100 wąsatych pupili znalazło nowe domy, a około 160 zostało odebranych przez swoich właścicieli. Schronisko do niedawna sprawowało opiekę jedynie nad zwierzętami zagubionymi i bezdomnymi, które zostały znalezione na terenie stolicy i Piaseczna. Od lutego 2018 roku trafiają tam również czworonogi z Góry Kalwarii. Dzięki aktywnej promocji Palucha, a także edukacji najmłodszych liczba czworonogów przebywających w schronisku znacznie się zmniejszyła. 31 grudnia 2010 roku w schronisku przebywało aż 2366 zwierząt, podczas gdy teraz jest ich tam 837, czyli blisko 65% mniej.

  Drzwi punktu adopcyjno-informacyjnego „Ochota na kota” otwarte są od poniedziałku do piątku, w godzinach 12.00 – 17.00, zaś w weekendy od godz. 10.00 do 15.00.

  Udostępnij

  Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.Czytaj więcej Rozumiem