• Adres do korespondencji - Redakcja "Naszej Gazety" 01-125 Warszawa 102 Skrytka pocztowa 13 godziny pracy: 9.00 do 17.00 (pon. - pt.)
 • (22) 877 25 67 (22) 877 25 66

   

  Dziś jest : 18 sierpnia 2022 Imieniny : Heleny, Bronisława, Ilony

 • Menu

  OTWARCIE WYSTAWY – ŚMIERĆ IDZIE ULICĄ

  4 sierpnia o godzinie 14.30 odbędzie się uroczyste otwarcie stałej wystawy „Śmierć idzie ulicą”. Zdjęcia wraz z opisem zostaną umieszczone w gablotach między ulicami Grójecką i Spiską. Wystawa opisuje tekstem i obrazem krwawe wydarzenia z początku sierpnia 1944 r.

  Ochota obok Woli jest jedną z bardziej dotkniętych dzielnic w trakcie Powstania Warszawskiego. Rozwścieczony Hitler wydał wyrok na walczącą Warszawę, a co za tym idzie, jej mieszkańców. Wysocy dygnitarze na czele z Heinrichem Himmlerem skrzętnie zrealizowali rozkaz. Jedną z pierwszych ofiar tej bestialskiej decyzji padła Ochota, której wielu mieszkańców wypędzonych z piwnic gorejących zabudowań, poniosło śmierć z rąk m.in. zdemoralizowanych oddziałów Rosyjskiej Wyzwoleńczej Armii Ludowej pod dowództwem kata i zwyrodnialca Bronisława Kamińskiego.

  Ku czci zamordowanych i umęczonych na ochockich ulicach i Zieleniaku bezbronnych mieszkańców, powstał pomysł stworzenia wystawy, która zawierać będzie zdjęcia będące w zasobach Muzeum Powstania Warszawskiego wraz z informacjami wybranymi i zredagowanymi przez doświadczonego przewodnika – Macieja Sotomskiego. W swoich założeniach wystawa ma na stałe zagościć na ulicy Grójeckiej. „Śmierć idzie ulicą” ma za zadanie krzewić pamięć o zbrodniach dokonanych przez Niemców i ich kolaboracyjnych oddziałów, które nieposiadające dużej wartości bojowej, nadawały się jedynie do zastraszenia oraz mordowania cywilów.

  4 sierpnia o godzinie 14.30 zostanie otwarta wystawa „Śmierć idzie ulicą”. W uroczystości uczestniczyć będą kombatanci, radni dzielnicy, radni miejscy z okręgu Ochota, zarząd dzielnicy, rada seniorów, proboszcz parafii Świętego Jakuba, dyrektorzy szkół, poseł na sejm RP Władysław Teofil Bartoszewski oraz autor wkładu merytorycznego wystawy – Maciej Sotomski. W trakcie wydarzenia ma zostać rozdane nowe wydanie książki „Zagłada Ochoty”, zredagowanej przez Lidię Ujazdowską. Książka oprócz części głównej – wspomnień ocalałych z tamtych krwawych wydarzeń, posiada również opis militarnego aspektu powstania na Ochocie sporządzonego przez Władysława Bartoszewskiego oraz słowa wstępu burmistrz Ochoty Doroty Stegienki i przewodniczącego ochockiej rady Krzysztofa Wojciechowskiego.

  Zapraszamy na tę uroczystość każdego, kto chce uczcić pamięć pomordowanych i dowiedzieć się więcej na temat początków Powstania Warszawskiego na Ochocie. Bądźcie z nami 4 sierpnia o godzinie 14.30 na rogu ulic Grójeckiej i Spiskiej.

  Udostępnij

  Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.Czytaj więcej Rozumiem