• Adres do korespondencji - Redakcja "Naszej Gazety" 01-125 Warszawa 102 Skrytka pocztowa 13 godziny pracy: 9.00 do 17.00 (pon. - pt.)
 • (22) 877 25 67 (22) 877 25 66

   

  Dziś jest : 18 sierpnia 2022 Imieniny : Heleny, Bronisława, Ilony

 • Menu

  PARK PIĘCIU SIÓSTR

  Park Zachodni, od niedawna noszący imię Pięciu Sióstr, jest miejscem szczególnym na mapie Ochoty. Stąd ludzie udający się z Dworca Zachodniego przechodzą, aby dostać się do naszej dzielnicy czy pobliskiej uczelni. Odrestaurowany park obecnie ma charakter rekreacyjny, jednak bliskość dworca niesie za sobą pewne problemy. Jak informują mieszkańcy, park stał się miejscem libacji alkoholowych oraz wandali niszczących mienie publiczne w postaci graffiti. Urząd Ochoty postanowił zająć się problemem.

  Park Zachodni przylegający do Al. Jerozolimskich powinien być wizytówką naszej dzielnicy, a także swoistą bramą do centrum Warszawy. Bliskość Dworca Zachodniego sprawia, że dla wielu podróżujących do stolicy, Park Pięciu Sióstr jest pierwszym miejscem, które widzą poza przydworcowymi parkingami i podziemnymi tunelami. Z drugiej strony rodzi to pewne problemy, które występowały zawsze, jednak z powodu pięknej pogody i niemających się gdzie podziać gości zza wschodniej granicy uciekających ze swojego kraju, stają się jeszcze wyraźniejsze. Mowa tutaj o koczujących obywatelach Ukrainy oraz urządzanych zarówno przez nich, jak i rodzimych mieszkańców, libacji. To z kolei powoduje problemy generowania dużych ilości śmieci, które nie mieszczą się w śmietnikach. Drugim powodem przepełnionych śmietników jest bliskość jednego z popularnych fast foodów, który serwując dania na wynos, generuje duże ilości odpadów wyrzucanych do śmietników przy alejkach parku. Kolejnym problemem są grafficiarze tagujący całą okolicę parku swoimi niezbyt wyszukanymi bazgrołami. Wartości artystycznej nie przedstawia to żadnej, a całkiem skutecznie niweczy urok całej okolicy.

  Zarząd dzielnicy postanowił ukrócić zaistniały proceder. Po pierwsze zorganizowane zostało spotkanie z przedstawicielami policji oraz straży miejskiej. Poskutkowało ono zwiększeniem ilości patroli obu służb, co oprócz ewentualnych działań doraźnych, ma bardzo duże znaczenia prewencyjne. Jest to szczególnie istotne dla zachowania planowanego charakteru parku, który ma służyć przede wszystkim rekreacji. Po kilku wizytach w wybranym losowo czasie da się zdecydowanie odczuć obecność patroli. Są one widoczne o każdej porze, co skutecznie odstrasza amatorów mocniejszych i słabszych trunków oraz miłośników bazgrania po ścianach. W świetle naszego prawa niestety nie da się zrobić wszystkiego, jednak w ramach dostępnych środków można skutecznie zmienić dotychczasowy wizerunek parku.

  Pracownicy urzędu zauważyli również niedostateczny stan terenów zielonych parku Pięciu Sióstr. Po spotkaniu z wykonawcą odpowiadającym za konserwacje całego terenu, zarząd otrzymał zapewnienia o poprawie tego stanu rzeczy. W najbliższym czasie powinniśmy zobaczyć tego efekty, które wnikliwie kontrolować będą pracownicy urzędu. Odpowiednio wypielone i zadbane rabaty przy parkowych alejkach, to zawsze bardzo ważna kwestia w ogólnym odczuciu atmosfery zieleni miejskiej. Kolejnym poruszonym problemem jest graffiti. Tutaj wykonawca zobowiązał się do szczególnego dbania o ten aspekt, a w szczególności do regularnego czyszczenia, a w razie konieczności odmalowania zniszczonych ścian i tabliczek.

  Tak jak wszyscy mieszkańcy Ochoty chcemy, aby park Pięciu Sióstr był miejscem przyjaznym dla rodzin z dziećmi, które będą tu mogły odpocząć od rutyny dnia. Duży plac zabaw, fontanna, siłownia plenerowa oraz skatepark są prostą drogą do umożliwienia przyjemnego i aktywnego spędzania czasu w tym parku, a praca urzędników oraz służb zapewni niezbędne ku temu warunki.

  Udostępnij

  Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.Czytaj więcej Rozumiem