• Adres do korespondencji - Redakcja "Naszej Gazety" 01-125 Warszawa 102 Skrytka pocztowa 13 godziny pracy: 9.00 do 17.00 (pon. - pt.)
 • (22) 877 25 67 (22) 877 25 66

   

  Dziś jest : 25 czerwca 2024 Imieniny : Łucji, Wilhelma, Albrechta

 • Menu

  PIĘKNY KONCERT NA ZIELENIAKU

  6 sierpnia 2023 roku na terenie Zieleniaka przy Hali Banacha, ul. Grójecka 95, rozegrało się wyjątkowe wydarzenie kulturalne, które pozostawiło w sercach uczestników trwały ślad. Koncert „WARSZAWA NIEZŁOMNA”, zorganizowany w hołdzie bohaterom Powstania Warszawskiego, przyciągnął mieszkańców oraz miłośników historii i muzyki, tworząc niezapomnianą atmosferę pamięci i patriotyzmu.

  To niezwykłe wydarzenie zostało zainicjowane przez utalentowanego artystę Dariusza Malejoneka, który zawsze darzył bohaterskie dzieje Polski, a szczególnie Powstanie Warszawskie, ogromnym szacunkiem i miłością. Postanowił on stworzyć widowisko, które odda hołd ludziom, którzy walczyli i poświęcili swoje życie w walce o wolność i niepodległość kraju.

  Oficjalne otwarcie koncertu uświetnił zarząd dzielnicy, na czele z burmistrz Dorotą Patrycją Stegienką oraz innymi przedstawicielami władz. Wśród nich byli: zastępca burmistrza Ochoty Grzegorz Wysocki, zastępca burmistrza Ochoty Sławomir Umiński, przewodniczący Rady Dzielnicy Ochota Krzysztof Wojciechowski, wiceprzewodniczący Rady Dzielnicy Ochota Jan Pluta, radny Łukasz Kwaśniewski oraz Sławomir Sokołowski. Obecność tych ważnych postaci świadczyła o znaczeniu wydarzenia dla społeczności lokalnej oraz ducha jedności.

  Zieleniak przy Hali Banacha, miejsce koncertu, zyskał szczególną symbolikę. W czasach Powstania Warszawskiego stał się obozem przejściowym dla mieszkańców dzielnicy, a więc wybór tego miejsca miał wielkie znaczenie dla upamiętnienia tamtych dramatycznych wydarzeń. Koncert był również okazją do podkreślenia heroicznych działań mieszkańców Ochoty i innych dzielnic, które przeciwstawiły się okupantowi.

  79 lat temu też była niedziela. W tym roku upamiętniamy wszystkie dni, które odnoszą się do konkretnych dni w Powstaniu Warszawskim. Był 5 – 6 sierpnia i właśnie w tych dniach na Ochotę wjechały oddziały RONA. Większość z państwa wie, co to oznaczało. Tutaj przez Zieleniak przeszło ponad 60.000 mieszkańców Warszawy, w tym mieszkańców Ochoty, ale nie tylko, Woli, Śródmieścia, innych dzielnic, które ucierpiały, ponieważ zgodnie z rozkazem Himmlera każdy, kto był Polakiem miał zginąć, tylko za to, że był Polakiem. Tak brzmiał oficjalny rozkaz tego człowieka i skutki są takie, że do 25 sierpnia na Ochocie zginęło ponad 12.000 naszych mieszkańców. Można powiedzieć, że w porównaniu do Woli, gdzie zginęło ponad 60.000 mieszkańców to mało, ale można także powiedzieć, że każde istnienie ludzkie to jest o jedno istnienie ludzkie za dużo. Baliśmy się tego koncertu, że nie jest to takie naturalne miejsce do spotkań, ale widzę, że Zieleniak jest – zwłaszcza do takich koncertów – wręcz stworzony. To miejsce dzisiaj jest połączeniem pewnej nowoczesności z nazwą, która wielu ludzi kojarzy się z najtragiczniejszymi wydarzeniami w naszej dzielnicy i w Warszawie. Ten koncert niech będzie hołdem dla cywilnych mieszkańców Warszawy, którzy zginęli. Natomiast również nie zapominamy o tych, którzy walczyli o Polskę i zginęli. Na Ochocie było ich dużo, jak państwo wiecie, były dwie Reduty, które broniły się do 11 sierpnia, dzięki temu powstańcy w Śródmieściu mogli przygotować się do obrony Śródmieścia i innych dzielnic. Mam nadzieję, że to będzie niezapomniany wieczór – powiedział zastępca burmistrza dzielnicy Ochota Grzegorz Wysocki podczas przemówienia.

  Artystyczna część wieczoru przyniosła publiczności wyjątkowe chwile. Na scenie pojawiły się wybitne polskie gwiazdy muzyczne, w tym sam Dariusz Malejonek, którego głos i gra na gitarze poruszyły serca słuchaczy. Towarzyszyli mu inni utalentowani artyści, w tym Kasia Malejonek, Damian Ukeje, Basia Pospieszalska oraz Aleksandra Idkowska. Razem stworzyli muzyczny wachlarz utworów inspirowanych autentycznymi historiami z Powstania Warszawskiego.

  Podczas koncertu zabrzmiały pieśni, które towarzyszyły powstańcom w ich bohaterskim wysiłku oraz utwory, które oddają siłę i determinację tamtej generacji. Artyści na scenie przenieśli widzów w czasie, pozwolili poczuć ducha tamtych dni i zrozumieć, jak ważne jest pamiętanie o przeszłości dla budowania lepszej przyszłości.

  Burmistrz Dorota Patrycja Stegienka podkreśliła, że koncert „Warszawa Niezłomna” to tylko jedno z wielu wydarzeń upamiętniających 79. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Przypomniała o planowanym spacerze na zakończenie walk powstańczych, mszy świętej i innych inicjatywach, które mają na celu zachować pamięć o tamtych bohaterskich wydarzeniach.

  Zapraszamy na pozostałe ochockie wydarzenia, w których wspólnie upamiętnimy pamięć bohaterów Powstania Warszawskiego.

  Udostępnij

  Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.Czytaj więcej Rozumiem