• Adres do korespondencji - Redakcja "Naszej Gazety" 01-125 Warszawa 102 Skrytka pocztowa 13 godziny pracy: 9.00 do 17.00 (pon. - pt.)
 • (22) 877 25 67 (22) 877 25 66

   

  Dziś jest : 27 listopada 2021 Imieniny : Waleriana, Wirgiliusza, Ody

 • Menu

  PORZĄDKI W PARKU MALICKIEGO

  Miejsce niezwykle klimatyczne, trochę tajemnicze, może nawet nieco nostalgiczne. Oaza ciszy i spokoju w samym środku wielkomiejskiego osiedla. Park  całkowicie odmienny w swoim charakterze od tętniących gwarem Parku Szczęśliwickiego czy Pola Mokotowskiego. Park im. Zasława Malickiego na Rakowcu nosi imię generalnego projektanta powstałego w latach 1958 – 1974 osiedla Rakowiec. Miejsce idealne do wypoczynku. Znajduje się tu zbiornik wodny z pomostem widokowym, z którego można obserwować pływające kaczki krzyżówki i łyski, a często goszczą tu mewy i rybitwy oraz bujną roślinność otaczającą akwen:  lipy, topole, klony, kasztanowce, jarzęby, sosny, jodły, świerki, różnorodne gatunki krzewów.  Zadbane aleje parkowe, dużo ławek, koszy na śmieci, boisko sportowe, siłownie plenerowe, plac zabaw dla najmłodszych. Staw, stanowiący główną atrakcję parku został w 2009 r. gruntownie przebudowany ze środków z Gminnego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. To miejsce ma, niewątpliwie, potencjał do dalszego rozwoju.  Jednak opinie mieszkańców w tym zakresie są podzielone. Jedni widzieliby w parku fontannę, inni woleliby zachować dotychczasowy charakter tego miejsca.

  Główną atrakcją parku jest zbiornik wodny z pomostem widokowym. Niestety, nie po raz pierwszy, staw zarasta. Ta sytuacja powtarza się od wielu lat.  Nadmierny rozrost roślinności powoduje, że wokół stawu unosi się, ujmując to delikatnie, nieprzyjemny zapach. To nie jedyna przyczyna. – Na powierzchni wody tworzy się kożuch, który również przyczynia się do powstawania bardzo nieprzyjemnego zapachu. Według urzędników przyczyną tego jest zakwaszenie wody spowodowane nadmierną temperaturą i karmieniem kaczek chlebem.

  W tej sprawie  interweniowała radna dzielnicy Cecylia Aleksandrowicz (Zawsze z Ochotą). Radna zwróciła uwagę  na fakt zanieczyszczonej wody w stawie. Problem występujący od lat, jednak ostatnio coraz bardziej dokuczliwy.

  Nie obejdzie się bez interwencji. Firma odpowiedzialna za utrzymanie zbiorników wodnych na ternie Ochoty otrzymała zlecenie usunięcia trzciny (70-80 proc.) oraz przycięcia krzewów. Z pracami  wstrzymywano się do 15 października – umowny okres ochronny ptaków – ze względu na liczne ptactwo wodne. Na obszarze zbiornika w Parku Malickiego swoje mioty wyprowadza krzyżówka, łyska oraz w tym roku pojawiła się kokoszka zwyczajna. Prace muszą być prowadzone w okresie bezpiecznym dla ptaków, które są pod ochroną.

  Udostępnij

  Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.Czytaj więcej Rozumiem