• Adres do korespondencji - Redakcja "Naszej Gazety" 01-125 Warszawa 102 Skrytka pocztowa 13 godziny pracy: 9.00 do 17.00 (pon. - pt.)
 • (22) 877 25 67 (22) 877 25 66

   

  Dziś jest : 31 maja 2023 Imieniny : Anieli, Marietty, Petroneli

 • Menu

  PRZEWODNIK DZIECIĘCYCH PODRÓŻY

  W ubiegły piątek w Przedszkolu nr 59 odbyło się podsumowanie konkursu Przewodnik Dziecięcych Podróży. Świetna inicjatywa skupiająca kilka ochockich przedszkoli doprowadziła do stworzenia lokalnego przewodnika w formie elektronicznej. W imprezie udział wzięli wychowankowie kilku ochockich przedszkoli wraz z opiekunami, kadra Przedszkola nr 59,  burmistrz  Ochoty Dorota Stegienka oraz jej zastępca Sławomir Umiński i naczelnik ochockiego wydziału oświaty i wychowania Krzysztof Grochowski.

  Dzieci, zwłaszcza te małe, widzą świat trochę inaczej niż dorośli. My przepuszczamy, to co widzimy i słyszymy przez filtry wiedzy, doświadczenia i oczekiwań. Dzieci ciągle coś odkrywają, spostrzegają coś nowego. Wykorzystując ten zupełnie inny z naszej perspektywy punkt widzenia, można dojść do niezwykłych wniosków, jeśli umie się słuchać. Z tych względów Przedszkole nr 59, zdecydowanie wyróżniające się podejściem do wychowywania swoich podopiecznych, wpadło na pomysł, a następnie zaangażowało inne ochockie placówki, stworzenia Przewodnika po Ochocie.

  Projekt, o którym mowa, wymagał odpowiedniego przygotowania. Oczywiście dzieci zapamiętują i znają różnie miejsca w pobliżu swojego domu, jednak aby dobrze mogły opisać te lokacje, musiały przyjść w te interesujące miejsca. Po dokładnym zbadaniu wybranych przez przedszkolaków miejsc należało wypełnić kartę obserwacji, na której wypisywali oni ważne dla nich elementy.  Ciekawa jest różnorodność wybranych przez dzieci miejsc. Z jednej strony dominują parki, które w wiosennej aurze rozkwitają na naszych oczach, jednak w przewodniku pojawiło się bardzo ważne z punktu widzenia małych odkrywców miejsce. Chodzi tutaj o cukiernie z pączkami. Oprócz wydanego w formie elektronicznej przewodnika mogliśmy podziwiać zrobione przez różne grupy przedszkolne makiety miejsc. Oprócz typowych papierowych wycinanek i kleju na makietach pojawiły się szyszki i mech. Całość, tj. przewodnik, a także makiety będzie można zobaczyć w ochockich bibliotekach.

  Podczas podsumowania konkursu Przewodnik Dziecięcych Podróży, zostały rozdane nagrody dla każdego biorącego w nim udział przedszkola. Po oficjalnej części nastał czas integracji i zabawy. Dzieci oraz zaproszeni goście skorzystać mogli z dobrodziejstw przygotowanych przez Przedszkole nr 59. Atrakcji było całkiem sporo. W ogródku przedszkolnym można było zbadać, a nawet zerwać niewielkie części roślin tam rosnących. Dostępna była również ścieżka sensoryczna, gdzie w bezpieczny sposób można było dotknąć i poczuć różne nawierzchnie od szyszek po kamienie. Co bardzo istotne wszystkie atrakcje były moderowane przez wychowanków Przedszkola nr 59.

  Konkurs i cała impreza okazały się strzałem w dziesiątkę. Zadowolone buzie przedszkolaków, zaangażowanie oraz satysfakcja z wykonanej pracy to najlepsza nagroda dla tych bardzo młodych ludzi. Liczymy na papierowe wydanie Przewodnika Dziecięcych Podróży, aby każdy z nas w domowym zaciszu (lub w terenie) mógł zapoznać się z dziecięcym patrzeniem na świat.

  Udostępnij

  Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.Czytaj więcej Rozumiem