• Adres do korespondencji - Redakcja "Naszej Gazety" 01-125 Warszawa 102 Skrytka pocztowa 13 godziny pracy: 9.00 do 17.00 (pon. - pt.)
 • (22) 877 25 67 (22) 877 25 66

   

  Dziś jest : 21 września 2020 Imieniny : Jonasza, Mateusza, Hipolita

 • Menu
  Muzeum Sztuki Nowoczesnej

  Święto muzeów inne niż zwykle

  18 maja obchodzony był Międzynarodowy Dzień Muzeów. Z powodu pandemii koronawirusa placówki nie mogły świętować – w większości pozostały zamknięte dla zwiedzających, a ich zbiory dostępne są w ograniczonym stopniu.

  Muzea i galerie, podobnie jak inne instytucje kultury, zostały zamknięte jako pierwsze i zapewne najdłużej poczekają na pełne otwarcie. W tej chwili nie ma możliwości organizowania wystaw i zapraszania większej publiczności. W części placówek udało się otworzyć drzwi, jednak z dużym ograniczeniem dostępu, jak np. w Muzeum Narodowym czy Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski.

  Placówki dostosowują się do nowej sytuacji i przygotowują się do pełnego otwarcia zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego . Muszą doposażyć miejsca kontaktu z publicznością w dodatkowe zabezpieczenia (w tym plastikowe przegrody), dokonać zmiany trybu pracy (system zmianowy, dystans między pracownikami), przeprowadzić przegląd sprzętu wentylacyjno-klimatyzacyjnego. Wszystko to wymaga odpowiedniego przygotowania, czasu i dodatkowych środków.

  Wirtualne zwiedzanie

  Z powodu pandemii Warszawa zdecydowała się przełożyć na przyszły rok Noc Muzeów, która jest obchodzona właśnie w związku z Międzynarodowym Dniem Muzeów. To jedno z najbardziej popularnych wydarzeń w stolicy i z roku na rok przyciąga coraz większe tłumy zwiedzających. 17. Noc Muzeów w Warszawie odbędzie się dopiero wiosną 2021 roku, ale to nie znaczy, że dostęp do zbiorów muzealnych jest teraz całkowicie ograniczony.

  Bardzo wiele placówek zdecydowało się udostępnić możliwość wirtualnego zwiedzania i ta forma cieszy się dużą popularnością. Za pośrednictwem internetu można nie tylko zwiedzać ekspozycje, ale też uczestniczyć w pokazach filmów, wykładach i warsztatach. Organizowane są też konkursy dla internautów. Na przykład Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza do „domowego rekonstruowania dzieł sztuki” z kolekcji, którą można będzie obejrzeć na wystawie w nowej siedzibie.

  Nowe projekty

  Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN już zapowiada otwarcie nowej wystawy czasowej. Ekspozycja „Tu Muranów” miała być otwarta 17 kwietnia, jednak z powodu pandemii plan ten nie został zrealizowany.

  Muzeum przygotowuje otwarcie na 26 czerwca – po blisko trzech miesiącach od zamknięcia. POLIN będzie funkcjonować zgodnie z nowym regulaminem zwiedzania stworzonym przez specjalistów w uzgodnieniu ze służbami sanitarnymi. Regulamin zostanie udostępniony na stronie internetowej jeszcze przed otwarciem muzeum. Wystawę stałą „1000 lat historii Żydów Polskich” będzie można oglądać w późniejszym terminie.

   

  Udostępnij

  Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.Czytaj więcej Rozumiem