• Adres do korespondencji - Redakcja "Naszej Gazety" 01-125 Warszawa 102 Skrytka pocztowa 13 godziny pracy: 9.00 do 17.00 (pon. - pt.)
  • (22) 877 25 67 (22) 877 25 66

     

    Dziś jest : 15 października 2024 Imieniny : Jadwigi, Teresy, Zoriana

  • Menu

    WYSTAWA PLENEROWA „POWSTANIE WARSZAWSKIE”

    Zapraszamy mieszkańców Ochoty do uczestnictwa w wyjątkowej wystawie plenerowej „Powstanie Warszawskie”, która jest eksponowana od 1 sierpnia do 2 października 2023 roku w parku Szczęśliwickim. Ta niezwykła ekspozycja pozwoli nam przywołać pamięć o jednym z najważniejszych wydarzeń w historii naszej dzielnicy i Warszawy jako całości.

    Wystawa plenerowa „Powstanie Warszawskie” skupia się na bohaterskiej walce mieszkańców Ochoty, którzy stanęli do walki o wolność, niezależność i godność Polski w trakcie Powstania Warszawskiego. To także doskonała okazja, aby przypomnieć sobie okrucieństwa okupanta i jego sojuszników wobec polskiej ludności oraz pokazać niezłomną determinację i poświęcenie polskich żołnierzy.

    Na wystawie zostały przedstawione różne aspekty Powstania Warszawskiego na Ochocie. Od pierwszego dnia walki, 1 sierpnia 1944 roku, kiedy to trwała ofensywa powstańcza, a obrona zajmowała jedenaście dni, do prezentacji planów powstańczych oraz sił polskich zaangażowanych w walki.

    Ochota była ważnym rejonem operacyjnym dla dowództwa Armii Krajowej, a głównym celem było osłonięcie Śródmieścia przed niemieckim kontruderzeniem. Wystawa ukazuje ważne cele powstańcze na Ochocie, takie jak Dom Akademicki, Zakład Wychowawczy „Antonin”, gimnazja, szkoły oraz inne obiekty, które były miejscami strategicznymi dla powstańców.

    Warto także przyjrzeć się polskim dowódcom, którzy kierowali oddziałami podczas Powstania Warszawskiego. Leopold Okulicki ps. „Niedźwiadek”, Mieczysław Sokołowski ps. „Grzymała”, Andrzej Chyczewski ps. „Gustaw”, Jerzy Gołębiewski ps. „Stach” i Józef Zając ps. „Pobóg” – to tylko niektórzy z bohaterów, którzy walczyli o wolność naszej dzielnicy i miasta.

    Warto również poznać losy dwóch ważnych ośrodków oporu na Ochocie – Reduty Wawelskiej i Reduty Kaliskiej. Te miejsca były najbardziej wysuniętymi na południowy wschód polskimi punktami oporu w Warszawie i odgrywały kluczową rolę w walce.

    Jednak historia Powstania Warszawskiego na Ochocie nie ogranicza się jedynie do walki. To także okres masowych zbrodni i cierpienia, których ofiarami padli niewinni cywile. Wystawa przypomni nam o masakrze na Zieleniaku, gdzie Niemcy i ich kolaboranci dokonywali okrutnych egzekucji, gwałtów i rabunków.

    Wystawa „Powstanie Warszawskie” to doskonała okazja, by uczcić pamięć tych, którzy oddali życie za naszą wolność, oraz docenić historię i nasze dziedzictwo.

    Udostępnij

    Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.Czytaj więcej Rozumiem