• Adres do korespondencji - Redakcja "Naszej Gazety" 01-125 Warszawa 102 Skrytka pocztowa 13 godziny pracy: 9.00 do 17.00 (pon. - pt.)
 • (22) 877 25 67 (22) 877 25 66

   

  Dziś jest : 4 grudnia 2023 Imieniny : Barbary, Krystiana, Berny

 • Menu

  Zaproszenie na Lubelszczyznę

  Stowarzyszenie Dziennikarzy Podróżników Globtroter na pierwsze w br. spotkanie zaprosiło przedstawicieli Lubelskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej, aby przedstawili Lubelszczyznę i jej atrakcje turystyczne.

  A wiadomo, że pod tym względem region ten należy do najciekawszych w kraju. I chociaż chyba przez wszystkich uczestników wieczoru przynajmniej w jakimś stopniu znany, bo trudno sobie wyobrazić, aby dziennikarze turystyczni nigdy nie byli w Lublinie, Kazimierzu Dolnym czy Zamościu, to wartych poznania miejsc i atrakcji jest tam o wiele więcej. Przedstawiła je, w bardzo ciekawej, przygotowanej przez siebie multimedialnej prezentacji, wiceprezes i dyrektor biura Lubelskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej, Dorota Lachowska.

  Przypominając nie tylko najbardziej popularne miejscowości i miejsca regionu, ale także inne atrakcyjne, mało znane, lub pod innymi nazwami. Ile osób, poza może uczestnikami słynnych aukcji koni arabskich w Janowie Podlaskim wie np., że stadnina ta znajduje się w miejscowości Wygoda? Czy byli w Parchatce, Celejowie, Sulowie, Batorzu, Bobliwiu, Justynówce czy Jacni?  A to tylko przykłady miejscowości, które z różnych powodów warto tam odwiedzić. Lub o licznych imprezach kulturalnych – także transgranicznych, plenerach artystycznych, sportowych, nie mówiąc już o smacznych potrawach regionalnych?

  Prezentację rozpoczęła informacja, że po zakończeniu remontu linii kolejowej, Lublin „zbliży się” do Warszawy, gdyż w 2020 roku podróż na tej trasie trwać będzie zaledwie 1,5 godziny. Stolica województwa ma też lotnisko, z którego jednak samoloty nie latają do stolicy kraju. Zaś 350-tysięczny Lublin jest największym miastem i ośrodkiem akademickim, w którym co 10. mieszkaniec jest studentem, po wschodniej stronie Wisły. Przy czym od stuleci wielokulturowym, z niezwykłym klimatem i licznymi atrakcjami.

  Takimi jak kaplica Trójcy Świętej na lubelskim zamku, z rusko-bizantyjskimi freskami o tematyce biblijnej z czasów Władysława Jagiełły, Donżonem, Bramą Krakowską, Wieżą Trynitarską, kompleksem klasztornym dominikanów, archikatedrą i paroma innymi. Zaś poza miastem dużym skansenem – Muzeum Wsi Lubelskiej. W Lublinie organizowane są też różne wydarzenia kulturalne, m.in. Carnaval Sztukmistrzów, Jarmark Jagielloński, festiwal Inne Brzmienia, Noc Kultury czy Europejski Festiwal Smaku. Miasto ma różnorodną i bogatą bazę noclegowa i gastronomiczną, a także specjalną ofertę dla rodzin z dziećmi. Dorota Lachowska wspomniała też o Lubelskiej Karcie Turystycznej.

  Prezentację atrakcji turystycznych Lubelszczyzny prelegentka podzieliła na główne ich działy. W kulturowej mówiła nie tylko o stolicy województwa, ale również o wyjątkowym, renesansowym, wpisanym na Listę Dziedzictwa UNESCO Zamościu. O takich tamtejszych zabytkach jak Rynek Wielki oraz cały zespół ulic i uliczek dookoła niego. A także innych zamojskich zabytkach, ale i licznych inwestycjach związanych z uatrakcyjnieniem gościom pobytu w tym mieście. Podobnie o Kazimierzu Dolnym i tamtejszych imprezach kulturalnych.

  Krócej o Krainie Lessowych Wąwozów, uzdrowisku Nałęczów, Muzeum Zamoyskich w Kozłówce, stadninie koło Janowa Podlaskiego, a także o bogatej ofercie lubelskich gospodarstw agroturystycznych. Wśród innych tematów znalazła się bardzo ważna na historycznej i turystycznej mapie regionu kultura żydowska. Z taką ocalałą z Holokaustu spuścizną, jak jesziwa Chachmej z niedawno powstałym 4* hotelem Ilan w dawnej szkole rabinackiej, z mykwą, prowadzonym przez gminę żydowską oraz o Ośrodku Brama Grodzka – Teatr NN.

  O  innych miastach, o synagogach w Zamościu, Szczebrzeszynie i Włodawie. No i Państwowym Muzeum na Majdanku oraz muzeach w byłych niemieckich obozach zagłady naszych przedwojennych żydowskich współobywateli w Bełżcu i Sobiborze. Bardzo ciekawe okazały się też informacje o turystycznej marce wielokulturowy nurt Bugu i jej partnerach: Fundacji Latająca Ryba – Land Art Festiwal, Festiwalu Trzech Kultur we Włodawie, Zamku w Janowie Podlaskim, Uroczysku Zaborek, Monasterze św. Onufrego w Jabłecznej, Sanktuarium MB Kodeńskiej w Kodniu i cerkwi św. Nikity Męczennika w Kostomłotach.

  W prezentacji znalazło się miejsce również dla pozostałych rodzajów turystyki. Najobszerniej przedstawiona została przyrodnicza, ale Lubelszczyzna to przecież transgraniczna kraina jezior, bagien i lasów, czyli Polesie lubelskie i tamtejszy Park Narodowy. A także Roztocze z Roztoczańskim PN i tamtejszą bogatą ofertą edukacyjną oraz urokliwymi miasteczkami, m.in. Zwierzyńcem, Krasnobrodem, Szczebrzeszynem, Józefowem, Suścem i Tomaszowem Lubelskim. Turystyka aktywna to kolarstwo, z najdłuższym w Polsce, blisko 2000 km, Wschodnim Szlakiem Rowerowym Green Velo, przebiegającym na Lubelszczyźnie od Szumów Tanwi do Janowa Podlaskiego. A także spływy kajakowe po Bugu, Wiśle, Wieprzu i Tanwi.

  Sporym zaskoczeniem dla wielu uczestników spotkania okazała się natomiast informacja o licznych stokach narciarskich zarówno w stolicy województwa, jak i kilkunastu innych miejscowościach. Przykładami turystyki transgranicznej są: Polesie, rzeka Bug oraz Centralny Szlak Rowerowy Roztocza, który rozciąga się aż po  Lwów, a miasta: Lublin, Zamość i leżący na Ukrainie Lwów zwiedzane są kompleksowo.

  Obecnie polscy turyści mogą też zwiedzać bez wiz białoruski Brześć oraz – przypomnę, chociaż to już nie Lubelszczyzna – Grodno i białoruską część Puszczy Białowieskiej. A przylatując do Mińska samolotem, przez 5 dni także inne miejsca na Białorusi. W ramach turystyki  transgranicznej organizowane są też Europejskie Dni Dobrosąsiedztwa. Lubelszczyzna oferuje gościom również wiele ciekawych produktów i wyrobów oraz regionalną kuchnię. Najbardziej znane są pierogi lubelskie, które mają nawet swoje doroczne święto w ramach Ogólnopolskiego Festynu „W Krainie Pierogów”  w Bychawie. No i gryczaki z Festiwalem Kaszy „Gryczaki”. A to przecież nie jedyne tamtejsze przysmaki. Przypomnę znakomite lubelskie miody pitne oraz niezłe piwa.

  Prezentację Lubelszczyzny zakończyła informacja o tamtejszej turystyce medycznej. Klastrze Medycyny Lubelskiej, ośrodkach Spa & Wellness w Lublinie i na Zamku w Janowie Podlaskim. I, oczywiście, o dwu uzdrowiskach. Szeroko znanym w Nałęczowie i nieco mniej w Krasnobrodzie.

  Więcej na temat Lubelszczyzny i jej atrakcji turystycznych znaleźć można na: www.lubelskietravel.pl; www.lublintravel.pl i www.lrot.pl.

  Tekst i zdjęcia: Cezary Rudziński

  Panorama Lublina

  Brama Krakowska w Lublinie

  Kazimierz Dolny, rynek i kościół

  Nałęcżów – Park zdrojowy

  Pałac w Kozłówce od strony parku.

  Udostępnij

  Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.Czytaj więcej Rozumiem