• Adres do korespondencji - Redakcja "Naszej Gazety" 01-125 Warszawa 102 Skrytka pocztowa 13 godziny pracy: 9.00 do 17.00 (pon. - pt.)
  • (22) 877 25 67 (22) 877 25 66

     

    Dziś jest : 3 maja 2024 Imieniny : Marii, Aleksandra, Stanisława

  • Menu

    W PARKU SZCZĘŚLIWICKIM BĘDZIE TYROLKA

    Kolejna atrakcja w parku Szczęśliwickim! Już wkrótce u podnóża górki zostanie zainstalowana tyrolka! To będzie prawdziwa moc!

    Co to jest tyrolka? Pełna nazwa to kolejka tyrolska – szczególny przypadek trawersu linowego. Metoda pokonywania odcinków terenu pozbawionego wystarczającej rzeźby, w szczególności przepaści, wąwozów i studni w jaskiniach za pomocą podpięcia wspinacza w uprzęży  do wstępnie napiętej liny nośnej rozpiętej między dwoma stanowiskami położonymi w przybliżeniu na jednakowej bądź różnej wysokości. Kolejka tyrolska wykorzystywana może także być do ewakuacji osób poszkodowanych lub zagrożonych z miejsc trudno dostępnych, w tym także w miastach, m.in. z wysokich budynków, np. objętych pożarem, a także do transportu ładunków.

    Budowa tyrolki w parku Szczęśliwickim to realizacja projektu z budżetu obywatelskiego. Oczywiście w tym przypadku nie ma mowy o pokonywaniu jakichś przepaści. Tyrolka ma być atrakcją dla mieszkańców odwiedzających park.

    Na etapie projektowym remontu placów zabaw w parku Szczęśliwickim przyjęto, w ramach realizacji budżetu obywatelskiego na 2022 r.,  wykonanie tzw. tyrolki, w bezpośrednim sąsiedztwie linearium.

    Pomysł wykonania tyrolki wynikał bezpośrednio ze zgłoszonego do budżetu obywatelskiego w 2021 r. pomysłu mieszkańca. W trakcie głosowania projekt zebrał ponad 1500 głosów mieszkańców i został wybrany do realizacji. Na etapie wykonawczym projektu, w takcie pomiarów tzw. niwelatorem optycznym, okazało się, że różnica poziomów terenu, na którym zgodnie z dokumentacją projektową posadowiona miała być tyrolka, znacznie przekracza dopuszczalne przez producenta 2 proc.  I tu się zaczęły przysłowiowe „schody”.  Otóż urząd nie ma możliwości technicznych (brak specjalistycznych urządzeń) pozwalających na weryfikację tego typu zapisów projektowych. Jednak uznano, że skoro dwóch niezależnych projektantów wskazuje takie miejsce, to jest ono zgodne z normami i sztuką budowlaną.

    Wobec zaistniałej sytuacji można było dopuścić jedno z trzech rozwiązań: rezygnację z budowy tyrolki, niwelację terenu, co wiązałoby się z wyraźnym zwiększeniem kosztów i ryzykiem znacznego przekroczenia kwoty zabezpieczonej na realizację zadania, zmianę miejsca posadowienia tyrolki. Po analizie ww. rozwiązań, wspólnie z autorem dokumentacji projektowej, wykonawcą oraz inspektorem nadzoru podjęto decyzję o zmianie miejsca montażu tyrolki. Zostanie ona zainstalowana w sąsiedztwie parkowej górki na rozległym wypłaszczeniu, co nie będzie w żaden sposób kolidować z uczęszczanym przez dzieci zimą zjazdem saneczkowym.  Nachylenie stoku znajduje się w kierunku wschodnim, tymczasem tyrolka zaprojektowana została w miejscu, w którym dzieci podchodzą pod górkę. Biorąc pod uwagę zaniepokojenie mieszkańców zdecydowano  o pozostawieniu wału ziemnego o wysokości do 1m, od strony stoku, który zabezpieczy użytkowników górki.

    I już niedługo amatorzy podwyższonej adrenaliny znajdą w parku Szczęśliwickim nową atrakcję!

     

     

    Udostępnij

    Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.Czytaj więcej Rozumiem