NAJNOWSZE TRENDY W FIZJOTERAPII
Fizjoterapia jest świetnym rozwiązaniem jako profilaktyka chorób. To także sposób na utrzymanie sprawności. W ostatnich latach wiele zmieniło się w fizjoterapii. Pojawiły się nowe urządzenia i sprzęt do ćwiczeń, a także nowoczesne techniki usprawniania.
Nowoczesne zabiegi fizjoterapeutyczne dostępne są dla mieszkańców Warszawy i okolic. O to, co nowego pojawiło się w fizjoterapii w ostatnich latach i o inne kwestie związane z rehabilitacją zapytaliśmy Kierownika zespołu fizjoterapeutów z Centrum Fizjoterapii SPINETIC mieszczącego się przy ul. Waliców 13 w warszawskiej dzielnicy Wola.
- Długie terminy oczekiwania na fizjoterapię sprawiają, że wielu pacjentów trafia na rehabilitację, gdy dolegliwości są w zaawansowanym stadium. Czy w praktyce fizjoterapeuty można zauważyć, że praca z takimi pacjentami jest dłuższa lub trudniejsza niż wtedy, gdy fizjoterapię rozpocznie się tak szybko, jak to możliwe?
mgr Damian Gajak (DG): Kluczowym elementem ogólnie pojętego leczenia prowadzonego przez fizjoterapeutów w ramach rehabilitacji, jest odstęp czasu między określeniem problemu, a rozpoczęciem leczenia. Im dłuższy okres oczekiwania, tym rehabilitacja jest bardziej bolesna, trwa dłużej, wymaga większej gamy zabiegów, a w skrajnych przypadkach dochodzi do nieodwracalnych zniszczeń. Rozpoczynając rehabilitację we wczesnym stadium dolegliwości, jesteśmy w stanie w kompleksowy i skuteczny sposób pomóc pacjentowi.
- Dzisiejsze podejście do fizjoterapii różni się od tego, jakie było jeszcze kilkanaście lat temu. Dawniej w każdej przychodni chodziliśmy na pole magnetyczne i laser. Jakie obecnie urządzenia najczęściej są stosowane do terapii i jaka jest ich dostępność?
DG: Fizjoterapia, jak i cała medycyna cały czas się rozwija. Obecnie w fizjoterapii mamy całą gamę urządzeń usprawniających proces rehabilitacji. Z tych znanych od lat jak laser, pole magnetyczne czy prądy TENS z racji skuteczności korzystamy cały czas. Postęp technologiczny umożliwia nam korzystanie z o wiele nowocześniejszych i skuteczniejszych sprzętów, do terapii takich jak TECAR czy EPTE (przezskórna elektroliza), lecz niestety ich dostępność na ten moment jest mocno ograniczona na rynku. Tylko najlepsze kliniki dysponują specjalistami odpowiednio wyszkolonymi do prowadzenia takich terapii.
- A jak aktualnie w fizjoterapii wygląda trening ruchowy? Z sanatorium i przychodni rehabilitacyjnych wiele osób kojarzy UGUL – ćwiczenia w podwieszeniu, a także rowerki stacjonarne. Czy i ta dziedzina rozwinęła się w ostatnich latach?
DG: Dzięki ciągłemu rozwojowi fizjoterapii jesteśmy świadomi, iż stopniowa adaptacja pacjenta do obciążeń zazwyczaj jest skuteczniejszą formą leczenia układu ruchu niż stałe odciążanie przez 10 dni (jak ma to miejsce w przypadku ćwiczeń przy użyciu „UGUL-a”). Podczas leczenia w starszym systemie rehabilitacyjnym opartym na stałym odciążaniu, pacjent po krótkim odciążaniu dającym czasowy efekt zmniejszenia dolegliwości, wracał do codziennych czynności czy obowiązków, na nowo przeciążając i odnawiając dolegliwości bólowe. Dlatego wprowadzono zmiany w podejściu do terapii ruchowej.
Ponadto aktualnie w fizjoterapii pojawił się nowy sprzęt do prowadzenia terapii ruchowej. Przykładem tego jest system David, z którego korzystamy w naszym Centrum Fizjoterapii SPINETIC.
- Na czym polega trening z użyciem systemu David w SPINETIC i do kogo takie ćwiczenia są kierowane?
DG: Trening przy użyciu systemu David jest treningiem w łańcuchu zamkniętym. Jest on skierowany do osób, które chcą profilaktycznie zadbać o swoje zdrowie, ale także do pacjentów z nabytymi już chorobami/urazami. Dzięki bezpiecznemu i prostemu użyciu jest on wskazany praktycznie dla każdego. System monitorujący nasze postępy, jak i mierzący parametry naszej siły czy funkcji w czasie rzeczywistym pokazuje, jakie postępy poczyniliśmy.
Swoją wiedzą i doświadczeniem podzielił się z nami mgr Damian Gajak, Kierownik zespołu fizjoterapeutów w warszawskim Centrum Fizjoterapii SPINETIC.
Dolegliwości, z jakimi można zgłosić się do Centrum Fizjoterapii SPINETIC to:
– bóle kręgosłupa,
– rwa kulszowa,
– bóle stawów,
– stany pourazowe,
– stany po zabiegach operacyjnych,
– bóle głowy,
– problemy stomatologiczne,
– wady postawy ciała (skoliozy, kolana koślawe lub szpotawe, stopy koślawe, stopy szpotawe, płaskostopie);
– problemy uroginekologiczne (problemy z mięśniami dna miednicy, nietrzymanie moczu, bolesne miesiączki, terapia kobiet w ciąży, wsparcie powrotu do formy po porodzie);
– trening seniorów,
– fizjoterapia sportowa.
W SPINETIC odbywają się także zajęcia grupowe, pozwalające utrzymać efekt osiągnięty dzięki fizjoterapii. Grupy są tworzone także z myślą o seniorach, dla utrzymania ogólnej sprawności ruchowej. W SPINETIC stawiamy na fizjoprofilaktykę oraz rehabilitację, a dzięki doświadczeniu i nowoczesnej diagnostyce nasi specjaliści są w stanie szybko postawić diagnozę i skutecznie pomagać naszym pacjentom.
Placówki SPINETIC znajdują się w warszawskiej dzielnicy Ursynów (ul. Belgradzka 3, tel.: +48 22 150 22 22) i Wola (ul. Waliców 13, tel.: +48 22 150 22 00) www.spinetic.pl