• Adres do korespondencji - Redakcja "Naszej Gazety" 01-125 Warszawa 102 Skrytka pocztowa 13 godziny pracy: 9.00 do 17.00 (pon. - pt.)
  • (22) 877 25 67 (22) 877 25 66

     

    Dziś jest : 21 kwietnia 2025 Imieniny : Anzelma, Bartosza, Konrada

  • Menu

    KULTURA PRZEZ WIELKIE „K”

    Koncerty gwiazd, spektakle teatralne, potańcówki – w ostatnich latach na Ochocie przez cały czas dzieje się bardzo dużo. Kultura przez wielkie „K” to jedna z dziedzin, której mieszkańcy innych dzielnic zaczęli nam zazdrościć.

    Co takiego się dzieje, że osoby mieszkające na drugim krańcu miasta zaczęły coraz częściej odwiedzać naszą dzielnicę? Mamy wiele imprez i wydarzeń kulturalnych, a to oznacza jedno: tutaj nie ma nudy! Żeby się o tym przekonać, wystarczy zrobić mały przegląd imprez.

    Dużą popularnością cieszyły się koncerty realizowane w ramach cyklu „Wieczory z klimatem”. Uczestnicy mogli na żywo wysłuchać znanych artystów. W 2021 r. wystąpili – Michał Bajor i Kuba Badach, w 2022 r. – zespół LEMON, Ania Wyszkoni i Ryszard Rynkowski a w 2023 r. – Robert Janowski, Krystian Ochman i Urszula. Żadnego z tych nazwisk nie trzeba bliżej przedstawiać, to topowi artyści Polski!

    Mieszkańcy chętnie uczestniczyli również w spektaklach z cyklu „Wieczory z teatrem”. Gościliśmy wielokrotnie w Teatrze Scena Relaks.

    W latach 2021, 2022 i 2023 odbyły się koncerty plenerowe z muzyką klasyczną i jazzową graną na żywo, w ramach cyklu „Letnie koncerty w Parku Szczęśliwickim”, a w 2023 r. udało się zorganizować również koncerty poezji śpiewanej – „Hybryda Poetica”.

    Dużą popularnością cieszyły się też „Ochockie Potańcówki”, organizowane dla wszystkich pokoleń. To cykl imprez tanecznych organizowanych w Parku Szczęśliwickim. Jesienią 2023 i zimą 2024 roku odbyły się też w klubie ARCO. Zorganizowano koncerty zespołu Papa D. i Landbery, po których odbyły się potańcówki, obie cieszyły się ogromnym zainteresowaniem, wiadomo zimą okazji do takich zabaw nie jest wiele.

    Największą jednak widownię zgromadziły imprezy masowe – organizowane w Parku Szczęśliwickim – koncerty plenerowe w z udziałem największych polskich gwiazd. W 2022 r. wystąpili: Zespół Kombii i Roksana Węgiel, a w 2023 roku zespół Lady Pank i Dawid Kwiatkowski. Naprawdę się działo!

    Dawid Kwiatkowski ma na Ochocie wielu fanów

    Najmłodsi mieszkańcy dzielnicy chętnie uczestniczyli w 2021 r, 2022 r. i 2023 r. w realizowanej dla przedszkolaków imprezie  „Bajkowi Przyjaciele”, a także w koncercie Majki Jeżowskiej z okazji Dnia Dziecka w ubiegłym roku.

    Dla seniorów organizowany corocznie jest cykl DNI SENIORA, w ramach którego mogą uczestniczyć w licznych spotkaniach, wykładach i koncertach.  W 2021 roku był koncert operetkowy i  koncert „Miłosna Osiecka” w wykonaniu Katarzyny Żak. W 2022 roku koncert operetkowy i koncert jazzowy Klaudii Kowalik i Stana Breckenridge oraz koncert Izabeli Trojanowskiej, a w 2023 r. koncert operetkowy oraz koncert Alicji Majewskiej, Sławy Przybylskiej, Olgi Bończyk, Roberta Rozmusa i występ kabaretu OT.TO. Nasze ochockie dni seniora trwają miesiące, dokładnie 2,5 miesiąca, co wzbudza zazdrość seniorów z innych dzielnic.

    W 2023 r. odbył się Piknik Świąteczny w Parku Szczęśliwickim. Na pikniku było wiele atrakcji dla dzieci i dorosłych, takich jak np.: zagroda Św. Mikołaja z prawdziwymi reniferami, koncert zespołu „Arka Noego”, występy dzieci z ochockich przedszkoli i szkół oraz różnego rodzaju warsztaty artystyczne i plastyczne. Fantastyczna zimowa zabawa plenerowa!

    Realizowane był również warsztaty rękodzielnicze dla mieszkańców m.in. tworzenia masek weneckich, warsztaty świąteczne, warsztaty „Z nitką od serca” tworzenia małych upominków.

    W ramach inicjatywy lokalnej w 2022 i 2023 r. zrealizowano „Sąsiedzkie Potańcówki na Rakowcu”. Wspólnie z mieszkańcami, którzy aktywnie włączyli się w realizację przedsięwzięcia powstały 2 wydarzenia integrujące wszystkich.

    Dzięki budżetowi obywatelskiemu w 2021 r. przy bibliotece na ul. Grójeckiej 42  powstał „Książkomat”, ułatwiający mieszkańcom korzystanie ze zbiorów bibliotecznych, a w ubiegłym roku zakupiono wiele nowości do ochockich placówek bibliotecznych (w tym książki, filmy, audiobooki, e-booki, gry planszowe). W 2023 r. wygrało „Kino plenerowe w Parku Szczęśliwickim”, którego seanse gromadziły liczną publiczność.

    Sporo projektów w latach 2021 – 2023 zrealizowano w ramach otwartych konkursów ofert i małych dotacji. Wśród nich m.in.: „Seria pokazów spektaklu „Runaway””, „Sztuka? Z Ochotą!”,   „Lirycznie na Ochocie” czy „Makatki wyszywane z Ochotą”.

    Kulturę na Ochocie wzbogaca Ośrodek Kultury Ochoty. W stałej ofercie programowej OKO pojawiła się nowa lokalizacja – pawilon Zielone OKO, poświęcone wydarzeniom ekologicznym. W 2023 roku OKO zrealizowało projekty dotyczące dwóch murali – jeden dostosowany do potrzeb osób niewidzących, usytuowany na terenie APS, drugi – pochłaniający smog – na ścianie budynku przy ul. Grójeckiej 79.

    Aby mieć lepszy pogląd na to wszystko, co udało się zrobić dzięki działaniom Ośrodka Kultury Ochoty, warto poznać trochę liczb. W 2021 r. zrealizowano 185 wydarzeń w których wzięło udział 6 tys. 924 osób. Rok później było to odpowiednio: 256 i 21 tys. 456, a w ubiegłym roku ponad 380 wydarzeń i ponad 19 tys. 500 uczestników.

    Pod względem liczby grup zajęciowych i osób objętych stałą ofertą edukacji kulturalnej, poszczególne lata przedstawiają się następująco: 2021 – 11 grup artystycznych, 13 kursów, 110 grup zajęciowych, 1 tys. 648 uczestników, 2022 r. – 13 grup artystycznych, 37 kursów, 159 grup zajęciowych, ponad 5 tys. uczestników, 2023 – ponad 253 grupy zajęciowe, ponad 6 tys. 200 uczestników.

    Z pewnością do najważniejszych wydarzeń w ostatnich latach należą m.in: Cykl „8 kobiet” (koncerty taki gwiazd, jak: Judith Hill, Daria Zawiałow, Ewa Bem, Aga Zaryan, Kasia Lins, Ofelia, Ania Szarmach, Ida Nielsen), Nocny Dzień Dziecka, Otwarcie sezonu 2022/2023 (koncerty Meek, Oh Why?, Łona&Webber), Wpadnij w OKO oraz Heca na Ochocie, Coraz bliżej święta” – rozświetlenie choinki na Placu Narutowicza połączone z koncertem chórów, „Sztuka za rogiem” – międzynarodowe rezydencje artystyczne, Ogólnopolski Konkurs Wokalny „Piosenka jest dobra na wszystko” oraz festiwale realizowane we współpracy z organizacjami pozarządowymi: Ochota Blues Festival oraz Festiwal Sztuka Ulicy.

    Oczywiście nie zabrakło też licznych wydarzeń historycznych oraz patriotycznych, o jeszcze napiszemy!

    Udostępnij

    Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.Czytaj więcej Rozumiem