• Adres do korespondencji - Redakcja "Naszej Gazety" 01-125 Warszawa 102 Skrytka pocztowa 13 godziny pracy: 9.00 do 17.00 (pon. - pt.)
  • (22) 877 25 67 (22) 877 25 66

     

    Dziś jest : 1 grudnia 2024 Imieniny : Natalii, Blanki, Eligiusza

  • Menu

    SAMORZĄD NA PIERWSZEJ LINII

    Rafał Trzaskowski ponownie został wybrany Przewodniczącym Rady Unii Metropolii Polskich – stowarzyszenia, które zrzesza 12 największych miast Polski. We wtorek, 18 czerwca, w Pałacu Kultury i Nauki ich prezydenci rozmawiali o zadaniach i finansowaniu samorządów oraz o współpracy z rządem. Nie zabrakło również dyskusji o bezpieczeństwie mieszkańców.

    Głównym tematem spotkania była przyszłość ochrony ludności w czasie pokoju i wojny oraz nowoczesne systemy wykrywania zagrożeń, ostrzegania i alarmowania, a także zasady użytkowania obiektów zbiorowej ochrony, organizacji obrony cywilnej i powoływania personelu.

    – Rząd Donalda Tuska pracuje nad ustawą o bezpieczeństwie, o którym poprzedni rząd mówił dużo, ale nie zrobił nic. W Warszawie, w trosce o bezpieczeństwo naszych mieszkanek i mieszkańców, zaraz po ataku Rosji na Ukrainę zrobiliśmy audyt miejsc schronienia dla ludności cywilnej. Potrzebujemy jednak podstawy prawnej do takich działań, a to zadanie rządu. Jesteśmy gotowi do współpracy z rządem, ale chcemy, żeby samorząd był brany pod uwagę podczas prac nad bezpieczeństwem naszych obywatelek i obywateli – powiedział prezydent stolicy Rafał Trzaskowski.

    Ważna współpraca z rządem

    Podczas spotkania Unii Metropolii Polskich tematami przewodnimi były – oprócz bezpieczeństwa – współpraca samorządów z rządem oraz konieczność opracowania nowej ustawy o finansowaniu samorządów.

    – Trzeba pamiętać, że tak zwany Polski Ład, program wprowadzony przez rząd premiera Mateusza Morawieckiego, nadal obowiązuje i wciąż demoluje finansowanie jednostek samorządowych, zmniejszając ich dochody własne. Nasze budżety nie wytrzymują obciążeń bieżącymi wydatkami. Stąd tak duża waga debaty, którą prowadzimy z ministrem finansów o nowej ustawie o dochodach samorządu terytorialnego. Przywróci ona samodzielność finansową samorządów, ale żeby uchwalić budżety na 2025 rok, musimy ją opracować i wprowadzić do końca września br. – mówił Krzysztof Żuk, prezydent Lublina zasiadający także w Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu.

    – Samorządowcy – również z powiatów, mniejszych miast i gmin wiejskich – byli i są na pierwszej linii – jeśli chodzi o rozwiązywanie problemów oraz działania związane z finansowaniem lokalnych inwestycji. To samorządy musiały radzić sobie w najtrudniejszych czasach, kiedy wybuchała pandemia i wojna w Ukrainie oraz panował kryzys finansów publicznych. Dlatego tak ważna jest współpraca rządu z samorządami – musi układać się ona harmonijnie, ponieważ wszystkie problemy, które stoją przed Polską, muszą być rozwiązywane z samorządami. A dzięki zmianom w rządzie, po ostatnich wyborach, tak się dziś dzieje – przekonywał prezydent Rafał Trzaskowski.

    Prezydent Warszawy na czele Rady UMP

    Wcześniej Rada Fundacji Unii Metropolii Polskich im. Pawła Adamowicza dokonała wyboru Zarządu Fundacji na kolejną kadencję. Rada UMP ponownie wybrała Rafała Trzaskowskiego, Prezydenta M.st. Warszawy na Przewodniczącego.

    Na stanowisko Prezesa Zarządu został ponownie powołany Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku. Do grona członków Zarządu dołączyli: Aleksandra Dulkiewicz – prezydent Gdańska; Jacek Jaśkowiak – prezydent Poznania; Krzysztof Żuk – prezydent Lublina; Piotr Krzystek – prezydent Szczecina (w funkcji Sekretarza Zarządu) oraz Marzanna Krajewska – Skarbnik m.st. Warszawy, która obejmie funkcję Skarbnika Zarządu. Podczas uroczystego spotkania Zarządu powitano nowego Prezydenta Krakowa Aleksandra Miszalskiego.

    – Zakończyliśmy i podsumowujemy najdłuższą, bo trwającą ponad 5 lat, kadencję Rady Unii Metropolii Polskich. Była to kadencja, która musiała zmierzyć się z niespotykanymi do tej pory wyzwaniami dla samorządów – przede wszystkim kryzysem związanym z pandemią, następnie wojną w Ukrainie i kryzysem uchodźczym, ale też demontażem finansów państwa i kryzysem energetycznym – mówiła Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi. – Podołaliśmy wszystkim zadaniom i zobowiązaniom, które narzucił na nas ówczesny rząd Prawa i Sprawiedliwości – nie dając nam narzędzi ani środków, aby tym, nowym zakresom obowiązków podołać. My jednak robiliśmy dla naszych mieszkańców wszystko, co w naszej mocy, bo takie jest nasze zadanie – służyć lokalnym społecznościom – dodała Zdanowska.

    Udostępnij

    Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.Czytaj więcej Rozumiem